fire-and-water-2354583_960_720

Czy można stracić rękę i mieć rękę? – słów kilka o najnowszych technologiach przyszłości

Nowe technologie niejednokrotnie pomagają przekraczać granice osobom z niepełnosprawnościami. Zaskakują swoją użytecznością i innowacyjnością. To dzięki nim osoby z dysfunkcjami mogą wykonywać czynności takie jak pełnosprawne osoby. Niewidomy może robić zdjęcia, głuchoniemy porozumieć się z osobami nieznającymi języka migowego, a człowiek bez ręki znów ją odzyskać.

Fotograf – zawód dla niewidomego
BLINDTOUCH to nazwa aparatu fotograficznego dla osób niewidomych. Zdjęcie, które powstaje z tego urządzenia, ma strukturę trójwymiarową. Na powierzchni zdjęcia są bolce, które odzwierciedlają kontury obrazu. Niewidomy wodzi palcami po powierzchni, i w ten sposób odczytuje obraz.

Zdalny tłumacz migowy
Często załatwienie spraw urzędowych czy bankowych dla osób głuchych jest dużym wyzwaniem. Pracownicy tych instytucji nie są szkoleni z języka migowego i nie potrafią się porozumieć z interesantami porozumiewającymi się tą drogą komunikacji. Naprzeciw temu problemowi wychodzi aplikacja do połączeń WIDEO, która w prosty sposób pomaga połączyć się z tłumaczem języka migowego.

Sztuczna ręka z nerwami
W tym momencie jest to możliwe, dzięki BIONICZNEJ PROTEZIE. Ich technologia jest oparta na interfejsie TRM (celowana reinerwacja mięśniowa), dzięki czemu kończyna-proteza zostaje ponownie unerwiona i ukrwiona. W tym momencie trwają jeszcze prace nad czuciowymi funkcjami protezy. 

Koniec ery białej laski
Niejednokrotnie słyszeliśmy o grach edukacyjnych, że rozwijają logiczne myślenie, wyobraźnie, funkcje poznawcze, a w tym momencie również uczą ECHOLOKACJI. Sposób poruszania się do tej pory wykorzystywany przez nietoperze czy delfiny jest dostępny również dla człowieka. Gra nad którą pracują polscy badacze, może pomóc w rozwinięciu takiej umiejętności u osób z dysfunkcjami wzroku. Jak tłumaczy Sławomir Strugarek, analityk Transition Technologies:

Projekt polega na stworzeniu narzędzi, które umożliwią rozwój zdolności echolokacji, głównie u osób niewidomych i słabo widzących. Echolokacja to odwzorowanie świata na podstawie dźwięku odbitego. Chcemy nagrywać dźwiękami binauralnymi otaczającą przestrzeń po to, żeby później można było to wielokrotnie odsłuchiwać. Mając tę samą powtarzalną sytuację można się nauczyć, jaka informacja jest przekazywana w tych dźwiękach.

Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario w Kanadzie mają dowody na to, że człowiek posiada umiejętności echolokacji. Po zbadaniu mózgów osób, które poruszają się za pomocą słuchu, zauważyli większą aktywność w płacie potylicznym, który odpowiada za skojarzenia wzrokowe.

Wspomniana gra będzie uczyła niewidomych echolokacji wykorzystując dźwięki binauralne. Czym one są, tłumaczy Sławomir Strugarek:

Dźwięki binauralne to dźwięki otoczenia nagrywanego na dwóch mikrofonach, które oddają przestrzeń dźwiękową 360 stopni. Tworzymy aplikację, do której wgrywamy dźwięki i użytkownik siada w fotelu, zakłada słuchawki, odsłuchuje dźwięki, dostaje informacje od instruktora o tym, co na tych dźwiękach się znajduje i może wielokrotnie ten dźwięk odsłuchiwać, tak długo, aż usłyszy to, co potrzeba.

Prace na grą echolokacyjną będziemy śledzili z zapartym tchem i będziemy Was informować na bieżąco, a o poprzednich nowinkach technologicznych, które już pojawiły się na łamach naszego bloga możecie przeczytać w dziale nowych technologii, o tu → http://nasze.org/category/nowe-technologie/

https://www.ex-p.pl/2018/02/12/rozwoj-technologii-ulatwia-zycie-niepelnosprawnym-roboty-asystujace-pomoga-w-codziennych-czynnosciach-a-bioniczna-proteza-pozwoli-odzyskac-czucie/

https://www.ex-p.pl/2018/02/22/polskie-firmy-pracuja-nad-gra-uczaca-niewidomych-echolokacji-na-podstawie-echa-dzwiekowego-beda-oni-w-stanie-rozpoznac-otoczenie/

 

Dodaj komentarz