carry-71256_960_720

Sport i człowiek jest jeden

Zbliżają się wielkimi krokami kolejne Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie, tym razem Zimowe. Będą one rozegrane w południowokoreańskim Pyong Chang lutym 2018 roku. Jak co cztery lata wierzymy i kibicujemy naszym reprezentantom w sportowych zmaganiach. Okres jesienno-zimowy to czas wzmożonych przygotowań nie tylko sportowców, ale również m.in. działaczy. Na niedawnym spotkaniu w siedzibie Polskiego Związku Olimpijskiego w Warszawie spotkali się najważniejsi przedstawiciele obu związków, aby realnie i symbolicznie zapewnić o wspólnej współpracy na różnych płaszczyznach przygotowań do najważniejszych imprez czterolecia. Obaj prezesi zapewnili również, że sport jest jeden. Nie ma i nie powinno być w nim żadnych podziałów na zdrowych i chorych, na lepszych i gorszych.

Bardzo dobrze, że zaczyna się dbać o odbudowanie wizerunku sportowca z niepełnosprawnością, który już stał się w pełni profesjonalistą, który tak samo ciężko pracuje każdego dnia na swoich treningach jak zdrowy sportowiec w tej samej dyscyplinie sportu. W tym miejscu nie chcę oceniać i porównywać, który sportowiec ma łatwiej czy trudniej… bo nie o to chodzi. Żeby osiągnąć sukces w danej dyscyplinie sportu oczywiście potrzebne są odpowiednie warunki infrastrukturalne czy materialne, ale czy tylko to wystarczy?

Jako były Mistrz Polski w pływaniu osób z niepełnosprawnościami uważam, że kluczowe – żeby nie powiedzieć: najważniejsze – jest podejście mentalne do pracy. Kluczem do sukcesu w każdej dziedzinie życia (nie tylko sportowej) jest mieć nakreślony jasny, mierzalny i realny życiowy cel. Dla jednego będzie to medal olimpijski/paraolimpijski. Dla kogoś innego pokonanie raka. Dla kogoś innego wybudowanie biurowca albo po prostu fizyczne pokonanie bariery, jaką są ogromne schody na klatce schodowej w starym, nieprzystosowanym wieżowcu. Każdy z nas, każdego dnia zmaga się ze swoimi osobistymi trudnościami i zmaganiami. Wyzwaniem każdego z nas jest codzienne pokonywanie swoich osobistych trudności czy problemów, bo każdy z nas do czegoś dąży, za czymś/kimś goni. Każdy z nas ma w sercu i głowie jakiś cel, nawet jeśli nie zdaje sobie z tego sprawy. Każdy z nas, każdego dnia może i powinien pokonywać swoje osobiste szeroko pojęte bariery.

Tymi słowami chcę zmotywować i zachęcić najpierw siebie samego do jeszcze cięższej i wytrwalszej pracy nad sobą samym, ale również każdego, kto będzie Odbiorcą i Czytelnikiem tego artykułu.

Każdy człowiek jest cenny, ważny, niepowtarzalny i zdolny do pokonywania wszelkich swoich, codziennych, życiowych barier ! Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą!

Dodaj komentarz