960_720

Czujesz? Słów kilka o uczuciach….

Czym są uczucia?

       Uczucia związane są z człowiekiem już od momentu jego urodzenia. Możemy je zdefiniować jako stan emocjonalny lub proces psychiczny. Dzięki nim wyrażamy nasz stosunek i postrzeganie siebie oraz innych ludzi. Uczucia wpływają na nasze zachowanie, podejmowane działania, decyzje – np. „pomogę mu, bo go kocham” lub „nie pomogę mu bo go nie szanuję”. Skąd w ogóle biorą się uczucia? Poniekąd wynikają one z wzorców przekazywanych nam przez rodziców w toku naszego wychowania.

         Najbardziej znanymi uczuciami są: miłość, radość, dobroć, zazdrość, wstyd, nienawiść.

Jakie są rodzaje uczuć?

         Możemy wyróżnić następujące rodzaje uczuć: pozytywne i negatywne, a także krótkotrwałe i długotrwałe.

         Uczucia pozytywne to takie, które motywują nas do pozytywnych, dobrych działań. Są one zgodne z obowiązującymi normami, zasadami moralnymi,  uznane za dobre, właściwe. Przykładem takich uczuć jest akceptacja, dzięki której człowiek realizuje siebie, czuje się spełniony, zadowolony, a także zachęcony do dalszych dobrych działań.

         Uczucia negatywne to takie, pod wpływem których człowiek podejmuje złe decyzje, działania, które mogą sprawić komuś przykrość, wyrządzić zło. Przykładem może być złość w wyniku której pojawiają się wulgaryzmy i agresja.

         Uczucia krótkotrwałe to takie, które pojawiają się nagle, są silne, gwałtowne, ciężko nad nimi zapanować, np. złość, nienawiść.  Określamy je również mianem afektu, ponieważ osoba pod ich wpływem nie zdaje sobie sprawę z konsekwencji swojego działania, nie analizuje go.  Kobieta zgubiła portfel, pod wpływem złości nakrzyczała na swojego męża, obwiniała go za zaistniałą sytuację. Po odnalezieniu zagubionego przedmiotu nie pamiętała wypowiadanych wówczas słów. Uczucie jak nagle się pojawiło, tak też nagle znika.

         Uczucie długotrwałe możemy ujmować w kategoriach nastrojów czy też namiętności. Można je zwalczyć, a na pewno łatwiej nad nimi zapanować, ponieważ wywoływane są przez konkretne sytuacje. Niestety mają to do siebie, że mogą trwać nawet przez parę lat.

Po co są nam uczucia?

            Uczucia sprawiają , że zmianie ulega nasze postrzeganie pewnych zjawisk, nasze zachowanie, pod ich wpływem podejmujemy decyzje w określonych sytuacjach, pomagają w realizacji celów i marzeń, a ponadto wpływają na nasze relacje z innymi zarówno w wymiarze pozytywnym, jak i negatywnym.

Czy zawsze tak samo okazujemy uczucia?

       Okazywanie uczuć zmienia się wraz z rozwojem człowieka; im bowiem jesteśmy starsi, tym lepiej potrafimy nad nimi zapanować. Małe dzieci są szczere i bezpośrednie w wyrażaniu uczuć nie zastanawiają się czy są one akceptowane przez otoczenie, czy są właściwe. Nastolatek wie już, że do pewnych uczuć nie należy się przyznawać, mówić o nich publicznie, np. zazdrość. Osoba dorosła potrafi już zapanować nad swoimi uczuciami.

       Człowiek jest istotą czującą, więc swoich uczuć nie należy się wstydzić. Warto również pamiętać, że: Człowiek  jest odpowiedzialny nie tylko za uczucia, które ma dla innych, ale i za te, które w innych budzi. (kard. Stefan Wyszyński).

Jedna myśl na temat “Czujesz? Słów kilka o uczuciach….

  1. Niestety to prawda. Uczucia trwają kilka lat – negatywne i pozytywne 🙂 Bez nich jednak ciężko, zwłaszcza bez tych pozytywnych 🙂

Dodaj komentarz