autumn-2885340_960_720

Nowe standardy projektowania przestrzeni publicznej w stolicy

Czy standardy podpisane przez Hannę Gronkiewicz-Waltz będą przełomem w architekturze Warszawy?
Niewątpliwie, dokument podpisany przez panią prezydent Warszawy 23.10.2017 o standardach i wytycznych w projektowaniu przestrzeni publicznej jest dużym krokiem ku łamaniu barier komunikacyjnych. A na te, jak do tej pory, były narażone osoby nie tylko z niepełnosprawnością, ale też dzieci i osoby starsze.
Zarządzenie bardzo szczegółowo reguluje wykonanie i projektowanie chodników, przejść dla pieszych, przystanków, miejsc parkingowych, systemów informacji miejskiej – głosowej czy dotykowej. Treść dokumentu obejmuje również parki, place zabaw, obiekty sportowe i pomieszczenia z przewijakami dla niemowląt. W tym momencie wszelkie prace zagospodarowania przestrzennego będą musiały być zgodne ze „Standardami dostępności dla Miasta Stołecznego Warszawy” oraz „Standardami i wytycznymi projektowymi i wykonawczymi infrastruktury dla pieszych”.
Prace nad budowaniem zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego trwały już wcześniej, i przyniosły likwidację blisko 620 barier architektonicznych na przestrzeni trzech lat, koszt inwestycji sięgnął niemal 3,7 mln zł.
Do tej pory najwięcej zmian zaszło w ZTM. Zmiany objęły przystanki, wprowadzono pasy prowadzące i ostrzegające o krawędzi peronu. Następnym celem będzie Trasa Łazienkowska.
Czy te wszystkie zmiany i zarządzenia prowadza nas do Warszawy uniwersalnej, przyjaznej dla wszystkich mieszkańców? Rezultaty przyjdą w krótce, a póki co przedstawiamy inne rozwiązanie prosto ze Szwajcarii, które łamie wszystkie bariery architektoniczne 😉 Zobaczcie sami, jesteśmy bardzo ciekawi Waszych opinii 😄

http://www.komputerswiat.pl/nowosci/sprzet/2015/43/niezwykly-wynalazek-bardzo-ulatwia-zycie-niepelnosprawnym.aspx

Dodaj komentarz