chat-27561_960_720

Aplikacje mobilne szansą dla niepełnosprawnych

Ostatnio w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce pojawiła się kolejna interesująca nowinka technologiczna: aplikacja Things I mean, w skrócie TIM, stworzona przez Jacka Krzysztofińskiego, Marcina Kubasika i Łukasza Działo. Zaistniała na rynku jako wsparcie komunikacji alternatywnej między osobami z niepełnosprawnością, a światem zewnętrznym. Mechanizm aplikacji opiera się na bazie ponad tysiąca piktogramów, dzięki którym można tworzyć pojedyncze wyrażenia, zwroty i całe zdania. Z aplikacji mogą korzystać osoby o różnym stopniu niepełnosprawności i dysfunkcjach. Piktogramy dostosowywane są do potrzeb użytkownika. W trakcie testów aplikacji okazało się, że różne potrzeby mają autyści, osoby z zespołem Downa czy osoby po porażeniach. Dlatego piktogramy były tworzone w ścisłej współpracy z opiekunami niepełnosprawnych, jak i samymi niepełnosprawnymi.

Aplikacja pomoże niepełnosprawnym uzyskać większą samodzielność w sprawach codziennych, zarówno urzędowych, jak i bardziej prozaicznych, np. robieniu zakupów.

Celem twórców narzędzia jest rozwój komunikacji on-line, by umożliwić także osobom niepełnosprawnym kontakty w Internecie.

Pomimo, że TIM nie miał jeszcze swojej oficjalnej premiery, już cieszy się dużym powodzeniem wśród niepełnosprawnych. Z jego funkcji korzystają podopieczni podkarpackich ośrodków: PSONI Koło w Jarosławiu oraz Zespół Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej. Dobre przyjęcie aplikacji wróży rychły rozwój również na rynku globalnym.

W nawiązaniu do komunikacji on-line ciekawym urządzeniem jest również TOBI PCEye. To niezwykle inteligentna technologia śledząca ruchy gałek ocznych, co umożliwia sterowanie komputerem za pośrednictwem wzroku z pominięciem klawiatury i myszki.

To bardzo proste w obsłudze urządzenie, które nie wymaga specjalistycznej wiedzy technologicznej, ani żmudnych godzin nauki. Jest uniwersalny dla koloru oczu.
Szkła kontaktowe i okulary, a także niekontrolowane ruchy głowy nie zaburzają jego pracy.

Nie tylko osoby unieruchomione mogą liczyć na wsparcie w komunikacji alternatywnej.
+Pharm jest przykładem aplikacji dla osób głuchoniemych w komunikacji w aptece czy u lekarza. Aplikacja jest bezpłatna i ogólnie dostępna na smartfony. Tu również wykorzystuje się piktogramy, dzięki którym chory może precyzyjnie opisać dolegliwości, zakomunikować wybór metody podania medykamentu i przedziału cenowego.

Rozwój technologii w służbie komunikacji alternatywnej, niczym lawina śnieżna, zalewa rynek. Nowe aplikacje i urządzenia z dnia na dzień są coraz bardziej precyzyjne i spersonalizowane. W artykule zawarte są jedynie przykłady takich urządzeń. Rynek technologiczny nieustannie zaskakuje innowacyjnymi rozwiązaniami, które będziemy śledzić dalej w naszym dziale Nowych Technologii w kolejnych artykułach 🙂

Dodaj komentarz