Jak będą wyglądać wózki przyszłości

Jak będą wyglądać wózki przyszłości

Źródło: scewo.ch
Źródło: scewo.ch

Świat nieustannie się rozwija i nas zaskakuje. Powstaje coraz więcej wynalazków próbujących odpowiedzieć na potrzeby współczesnej cywilizacji, którą skutecznie pochłania konsumpcjonizm. Pragniemy posiadać coraz więcej, coraz to piękniejszych rzeczy wokół siebie. Obserwujemy kolejne dokonania w projektowaniu samochodów przyszłości i innych sprzętów które, choć nieco kosmiczne, to wydają się być z dnia na dzień bardziej realne. Trend na kreowanie kolejnych nowatorskich przedmiotów przeszedł również na wózki inwalidzkie, niestety dotychczas często pozbawione duszy. Dlaczego więc coś, co pomaga sprawnie funkcjonować, nie może za razem cieszyć oka? Otóż, może!

Poniżej znajdziemy odpowiedź na pytanie, jak mogą, albo i będą wyglądać wózki przyszłości, które oprócz swej roli polegającej na funkcjonalności, staną się również przykładem dobrego wzornictwa.

Pierwszym wynalazkiem – bo tak właśnie można o nim rzec – jest SCEWO, czyli wózek wspomagający sięganie po towary z półek sklepowych oraz pozwalający na bezproblemowy i samodzielny wjazd po schodach. Jest to owoc współpracy grupy studentów Politechniki Federalnej oraz Uniwerszd1ytetu Sztuk Pięknych w Zurychu. Ten rewolucyjny wózek posiada napęd elektryczny. Zdolność poruszania się po schodach zawdzięcza gumowemu, gąsienicowemu układowi bieżnemu. Dodatkowy napęd wysuwany jest automatycznie po naciśnięciu odpowiedniego przycisku. SCEWO posiada 5 trybów, spełniających różnorodne potrzeby użytkownika. Pierwszy z nich jest nastawiony na standardowy sposób jazdy. Drugi to tzw. tryb bezpieczny, kiedy to podczas stania wysuwa się na przedzie wózka układ gąsienicowy stanowiący w tym momencie swoistą podporę, zaś z  tyłu ukazują się dodatkowe kółka, stabilizując w ten sposób konstrukcję. Opcja ta w dalszym ciągu umożliwia jazdę w przód lub w tył. Kolejne tryby pozwalają zarówno na wcześniej wspomnianą jazdę po schodach, jak i poruszanie się po śliskich nawierzchniach bez ryzyka utraty środka ciężkości. Są one efektem działania i odpowiedniego ułożenia układu bieżnego. Ostatnie ustawienie pozwala na podniesienie siedziska, co jest niewątpliwym ułatwieniem podczas sięgania wyżej położonych przedmiotów. Ten przełomowy wynalazek aktualnie jest w fazie dalszych badań; na rynek trafi w grudniu 2018 roku.

 

Filmik promujący SCEWO możecie zobaczyć tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=CzsnByh9c7w

Współcześnie duża rolę odgrywa również druk 3D, będący niekiedy dużym ułatwieniem w projektowaniu i wykonywaniu rzeczy pozornie niemożliwych lub ciężkich do wytworzenia. Jego popularyzacja wpłynęła także na twórczość londyńskiego studia Layer, które to zaproponowało wózek inwalidzki z siedziskiem wykonanym w technologii druku 3D. Powstały model dostosowuje się do kształtu, masy ciała oraz niepełnosprawności w celu zwiększenia komfortu użytkownika. Klient jest również nieodłącznym elementem procesu projektowego, gdyż to on dokonuje wyboru odpowiednich elementów czy wzorów.  

To tylko namiastka przykładów płynących od projektantów, a ich ilość stale rośnie. Sądzicie, że takie rozwiązania mogą znaleźć swoich zwolenników?  Jeśli odpowiedź brzmi tak, to pozostaje mieć nadzieję, że ich nabycie nie będzie zaledwie luksusowym marzeniem.

https://www.youtube.com/watch?v=oy7scS4JT2g&feature=youtu.be

Autor artykułu: Angelika Kuras

Dodaj komentarz