fencing-1839325_640

XVII „Szabla Kilińskiego”

W ostatni weekend w Warszawie, w dniach 1-2 lipca, odbyła się już siedemnasta edycja „Szabli Kilińskiego” – najbardziej prestiżowych międzynarodowych zawodów Pucharu Świata w szermierce na wózkach. Tegoroczna rywalizacja potwierdziła polską sportową niegościnność, czy też, inaczej ujmując, bardzo wysoką pozycję polskich szermierzy na świecie w tej dyscyplinie sportu. Zwycięzcą zawodów został reprezentant IKS AWF Warszawa (czyli klubu-organizatora zawodów), 27-letni Adrian Castro, który w finale pokonał zdecydowanie Greka Panagiotisa Triantafyllou 15:4. Do tej pory największym sukcesem Adriana był brązowy medal zeszłorocznych Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro. 

                W stolicy Polski zawody rozgrywane są regularnie od 2001 roku. Od samego początku organizacja i rywalizacja startujących mistrzów fechtunku stoi na najwyższym, światowym poziomie. Pojedynki odbywają się zawsze w ekskluzywnych warszawskich hotelach, w których, na czas trwania zawodów, zawodnicy są zakwaterowani; to tym bardziej podnosi poziom walk. Zwycięzcy rywalizacji sportowej, obok gratyfikacji pieniężnych oraz punktów do światowego rankingu szermierczego, dostają w nagrodę również symboliczne, lśniące szable Kilińskiego. Zwycięstwo w tych zawodach to także ogromny prestiż i uznanie na świecie.     

            Do uprawiania tego sportu może przystąpić praktycznie każda osoba z niepełnosprawnością ruchową. To nie tylko sport dla „wózkersów”, ale również dla osób po amputacjach i o innych niepełnosprawnościach ruchowych. Warszawski IKS AWF jest najbardziej utytułowanym polskim klubem szermierczym; jego trenerami i zawodnikami są mistrzowie białej broni utytułowani na świecie. 

            Dlaczego warto zacząć uprawiać ten sport? Panowanie nad sobą, błyskawiczna improwizacja, szybkość decyzji, przystosowanie się do przeciwnika oraz żywiołowość to najważniejsze czynniki, które mają zastosowanie w szermierce, ale również w aktywnym życiu, które prowadzimy – tłumaczy Janusz Kondrat, polski szermierz i szablista na wózkach, medalista Mistrzostw  Świata, wielokrotny Mistrz Polski.    

Dodaj komentarz