possible-1060212_960_720

Nowe technologie – klucz do życia bez barier

Nowe technologie coraz bardziej zaczynają być ukierunkowane na pomoc osobom niepełnosprawnym. Jeszcze kilkanaście lat temu niepełnosprawność była kojarzona z nieudolnością, z którą trzeba było żyć do końca życia. Blisko 100 lat temu wyjście z domu dla osoby niepełnosprawnej, np. niewidomej, było prawdziwym wyzwaniem, ponieważ nie było nawet białych lasek.  W tym momencie przy gwałtownym rozwoju technologicznym pojawiają się nowe szanse i możliwości, które pomagają w prowadzeniu normalnego życia bez ograniczeń. Specjalne Egzoszkielety Re-Walk przywracają mobilność sparaliżowanym od pasa w dół, sztuczna siatkówka Nano Retina przywraca częściową zdolność widzenia, aplikacja Talkitt pomaga rozpoznawać dźwięki osób z zaburzeniami mowy i przekładać na słowa. To tylko niektóre przykłady technologicznych nowości, których każdego dnia pojawia się na rynku coraz więcej. Pomysłowość i kreatywność wynalazców jest nieograniczona i przy odpowiednim finansowaniu pozwala spełniać marzenia i pokonywać bariery osobom niepełnosprawnym.

Ergonomic Motion Detection
Ergonomic Motion Detectionlne

Czy korzystanie z mobilnych urządzeń typu telefon czy tablet jest możliwe przez osobę niewidomą? Dzięki specjalnej technologii Ergonomic Motion Detection stało się to realne. Ekran dotykowy urządzenia opiera się na alfabecie Braille’a i pozwala na stworzenie 16 000 kombinacji unikalnych znaków i gestów. W ten sposób niewidomy projektuje swój własny system.

Wspomniana wcześniej sztuczna siatkówka Nano Retina po wszczepieniu w oko przywraca częściowo zdolność widzenia.

Nano Retina
Nano Retina

Obraz widzialny jest w odcieniach szarości. Implant pełni w oku funkcję skupiającą światło, to zaś przekształcane jest w impulsy i za pomocą elektrod stymuluje neurony w oku, które nerwami dostarczają sygnał do mózgu. Implant zasilany jest przez specjalne okulary, które emitują światło zbliżone do podczerwieni.

Sztuczna inteligencja to również przewodnik po świecie. Urządzenie zwane Matia jest odbiornikiem rzeczywistości miniaturowych rozmiarów. Tworzy opis miejsca, w którym aktualnie znajduje się niewidomy. Urządzenie wyposażone jest w kamery, z których obraz przekazywany jest do telefonu, dzięki czemu może przetwarzać i informować o przeszkodach stojących na drodze niewidomego.

Ekrany dla niewidomych, z których mogą korzystać osoby niewidome za pomocą dotyku, mają również swój odpowiednik dla osób sparaliżowanych lub z innych powodów zaburzonych ruchowo. Bezdotykowe smartphony tzw. Sesame Phone reagują na dźwięki i ruch głowy. Włączają się na hasło „open sesame” (ang. „sezamie, otwórz się”). W ten sposób osoby z ograniczeniem ruchowym mogą normalnie wysyłać SMS-y, grać w gry czy też przeglądać strony internetowe.

Egzoszkielet
Egzoszkielet

Innym wynalazkiem powstałym specjalnie dla osób zaburzonych ruchowo jest Egzoszkielet. Dzięki tej technice możliwe jest przeprowadzanie treningów u osób z urazami rdzenia kręgowego do odcinka C4-5. Ćwiczeniom asystuje fizjoterapeuta. Nie jest to jednak alternatywa dla wózka inwalidzkiego – Egzoszkielet ma za zadanie wspomagać treningi rehabilitacyjne i przywracać funkcje chodzenia.

To tylko nieliczne z przykładów technologicznych. Kolejne w następnej części artykułu 😉

Dodaj komentarz